O úspechoch slovenskej vedy

Autor: Martin Kucej | 8.11.2005 o 16:00 | Karma článku: 8,11 | Prečítané:  2623x

Majú na Slovensku biologické vedy patričnú úroveň? Bohužiaľ musím odpovedať záporne. Pre ilustráciu uvediem niekoľko faktov. Biológia je najrýchlejšie sa rozvíjajúcou odnožou vedy, v ktorej ročne vychádza vo svete viac ako 500 tisíc vedeckých článkov. Z nich je pôvodom zo Slovenska približne 500. Pre porovnanie, americký inštitút, na ktorom teraz pracujem, publikuje ročne asi tisíc správ, teda dva krát viac ako celé Slovensko.

K plnému pochopeniu našej mizérie si treba uvedomiť, že aj keď vo svete existuje viac ako 30 tisíc biologických časopisov, z nich je iba niekoľko stoviek systematicky čítaných svetovou vedeckou obcou. Do týchto najčítanejších publikácií sa však ročne dostane iba pár desiatok článkov z našich vedeckých ustanovizní! Takáto situácia nemôže byť označená iným prívlastkom ako zúfalá.

Prečo teda názov "O úspechoch slovenskej vedy"? Mojim cieľom nie je kritizovať, a vonkoncom nie niečo riešiť. Pravdou je, že na Slovensku žijú a pracujú vedci, ktorí napriek nedôstojným podmienkam prichádzajú na objavy svetového významu. Tvorivé povolania sú charakterstické tým, že nemajú pevnú pracovnú dobu a odmena býva vratká. Povolanie vedca je výnimočné ešte niečím iným. Zatiaľ čo umelec, ak je úspešný, môže predať svoje diela, alebo podnikateľ, ak má dobrý nápad, viac zarobí, vedec, ak príde na zaujímavý objav, nemá z neho žiadny “priamy” úžitok. Odmenou je uznanie, a u niektorých sláva. Mojim cieľom je na týchto stránkach sériou článkov písaných zrozumiteľným jazykom upozorniť na aktuálne práce úspešných slovenských biológov, a tak im prejaviť uznanie za dobre odvedenú robotu. V prípade záujmu by som ich aj rád predstavil čitateľom formou krátkych rozhovorov.

Táto iniciatíva je tu kvôli nim, ale hlavne kvôli vám. Ak sledujete vedecké novinky z oblasti biológie, napríklad na stránkach SME, dúfam, že sa pri čítaní mojich textov trochu zabavíte. Okrem toho vy ste tí, ktorí prácu vedcov financujú zo svojich daní, a teda máte právo vedieť, či ste dobre investovali. :-) Som presvedčený, že budete príjemne prekvapení...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, existuje dôkaz

Podstatou sporu sú nové stíhačky.


Už ste čítali?