reklama

Slovenskí vedci zistili ako sa odstraňujú chybné bielkoviny

Bunky sú zložité chemické továrne, v ktorých nevyhnutne dochádza k výskytu neželaných vedľajších reakcií. Tieto poškodzujú všetky bunkové zložky, ako sú nukleové kyseliny, lipidy i proteíny. Pre správne fungovanie metabolizmu je preto potrebná ich neustála recyklácia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V bunkách existujú enzýmy nazývané proteázy, ktorých úlohou je štiepiť iné proteíny. Odstraňujú tak staré a poškodené bielkoviny. Okrem toho zbavujú organizmy proteínov, ktoré sú chybné alebo nesprávne poskladané. Proteázy majú aj mnohé ďalšie funkcie, napríklad dotváranie bielkovín z prekurzorov, prenos signálov, alebo rozkladanie bielkovín pri trávení.

Veľa pozornosti vedci venovali komplexu proteáz v eukaryotických bunkách nazvanom proteazóm. Za objavy v tejto oblasti bola v roku 2004 udelená trom biológom Nobelova cena. Menej sa však vie o evolučne staršej lon proteáze. Tento typ proteáz vznikol ešte pred objavením sa prvých euykaryotických mikroorganizmov, teda pred viac ako dvomi miliardami rokov. Vyskytuje sa v mnohých organizmoch počnúc baktériami, cez huby, rastliny, až po cicavce vrátane človeka. V bunkách vyšších organizmov sa nachádza v mitochondriách. Vyradenie lon proteázy spôsobuje smrť ľudských buniek zväčša do štyroch dní. Príčinou sú zdegenerované mitochondrie plné nahromadených nefunkčných bielkovín. Na rozdiel od proteáz nachádzajúcich sa napríklad v žalúdku, ktoré ničia všetky bielkoviny čo im prídu do cesty, musí lon proteáza veľmi precízne rozoznávať chybné bielkoviny od tých správnych.

Vedci z Ústavu molekulárnej biológie SAV zistili postup akým lon proteáza rozoznáva cieľové proteíny. Na dvoch modelových bielkovinách ukázali, že lon najskôr nájde hydrofóbne, vo vode málo rozpustné časti vystavené na povrchu proteínu, ktoré sú zároveň ohraničené nabitými aminokyselinami. Tím autorov vedený Evou Kutejovou a Carolyn Suzuki svoje pozorovania zverejnil v americkom časopise Journal of Biological Chemistry . Ich výsledky potvrdili hypotézu, podľa ktorej sú zlé proteíny rozpoznávané práve podľa toho, že majú voľne vystavené vo vode nerozpustné časti. Tieto hydrofóbne oblasti sú normálne schované vo vnútri bielkovín alebo v lipidových membránach.

Martin Kucej

Martin Kucej

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  Slovenská vedaVeda vo sveteEseje a iné útvary

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu